Botoks
Botoks, czyli toksyna botulinowa jest stosowana w medycynie od kilkudziesięciu lat, w zabiegach medycyny estetycznej – już od kilkunastu lat. Zabiegi z zastosowaniem botoksu są jedną z najczęściej stosowanych metod w zakresie likwidacji zmarszczek mimicznych.
Wskazania do zabiegu
Najpowszechniejszym zastosowaniem preparatów z toksyny botulinowej są zabiegi wygładzania zmarszczek na twarzy, w tym zmarszczek w okolicach oczu (tzw. kurze łapki), zmarszczek między brwiami (tzw. lwia zmarszczka), zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek na nosie. Zastrzyki z botoksu pozwalają też korektę rysów twarzy, np. uniesienie brwi, uniesienie opadających kącików ust. Ponadto, toksyna botulinowa jest wykorzystywana w leczeniu nadpotliwości.
Przebieg zabiegu
Zabieg polega na ostrzykiwaniu preparatem z toksyną botulinową miejsca występowania zmarszczek (okolice oczu, brwi, ust) lub obszaru nadmiernej potliwości (pachy, dłonie, stopy). W tym celu wykorzystuje się bardzo cienką igłę i strzykawkę, za pośrednictwem których minimalne dawki preparatu dostają do mięśnia pod skórą.
Botoks blokuje przewodzenie impulsów z nerwów do drobnych mięśni twarzy, wskutek czego zapobiega skurczowi tych mięśni. Efektem jest czasowe zahamowanie procesu marszczenia się skóry i jej wygładzenie. Leczenie nadpotliwości przy zastosowaniu toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu nerwów zaopatrujących gruczoły wydzielania zewnętrznego.
Zabieg nie wymaga zastosowanie znieczulenia – jest niemal bezbolesny, a w trakcie nakłuwania pacjentka może odczuwać delikatnie szczypanie.
Co pacjentka musi wiedzieć?
Zabiegi są bezpieczne i nieinwazyjne. Po iniekcji w okolicach twarzy mogą pojawić się drobne zasinienia, jednak znikają one po kilku dnia. Efekty utrzymują się od pół roku do roku, a po tym czasie zabieg można powtórzyć.
Przy leczeniu zmarszczek mimicznych stosuje się również inne wypełniacze, np. kwas hialuronowy. Inną możliwością jest wampirzy lifting, czyli zabieg niwelowania zmarszczek przy zastosowaniu osocza bogatopłytkowego.