Jak działa toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa, zwana popularnie pod nazwą botoksu, jest substancją toksyczną produkowaną przez bakterię Clostridium botulinum. Jest środkiem często stosowanym zarówno w tradycyjnej medycynie, jak i medycynie estetycznej. Może być używana do leczenia skurczów mięśniowych, a także w celu zredukowania zmarszczek lub też poprawy wyglądu skóry. Tego rodzaju wyrób medyczny może być stosowany wyłącznie przez specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami.
W jaki sposób działa toksyna botulinowa?
Mechanizm działania toksyny botulinowej opiera się na blokowaniu neuroprzekaźnika nerwowego, co powoduje rozluźnienie mięśni i ich zablokowanie. Botoks składa się z oczyszczonego białka, podawanego domięśniowo w ściśle określonej ilości. Efekt po wstrzyknięciu botoksu utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy, po tym czasie można powtórzyć zabieg. Po zabiegu z wykorzystaniem tego składnika skóra staje się wygładzona i wygląda młodziej.
Botoks w medycynie estetycznej stosuje się do redukcji i wygładzenia zmarszczek mimicznych, tzw. kurzych łapek czy lwiej zmarszczki. Może być używany także jako środek blokujący nadpotliwość pach, stóp i dłoni. Jest również wykorzystywany do korygowania kształtu twarzy, a także niwelowania asymetrii. Toksyna botulinowa często stosowana jest przez lekarzy medycyny estetycznej do modelowania twarzy poprzez zmniejszenie objętości mięśni, wyraźniej definiując np. zarys szczęki czy wyostrzając rysy twarzy. W gabinecie lekarza medycyny Piotra Romańczuka można również wykonać zabieg botoksem, mający na celu rozluźnienie mięśni szczęki u osób zmagających się z bruksizmem.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej?
Stosowanie toksyny botulinowej, podobnie jak każdego innego środka medycznego, w niektórych przypadkach może być przeciwwskazane. Dlatego też przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem botoksu konieczny jest szczegółowy wywiad, aby upewnić się, że można bezpiecznie wykonać zabieg.