Ikona telefon  601 779 408         Ikona email  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Jakimi sposobami można walczyć z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu nie dotyczy tylko dzieci i osób starszych, a także mężczyzn z przerostem prostaty. Problem dotyka sporej grupy kobiet. Niestety nie lubimy mówić o problemie, który zwyczajnie jest wstydliwy. Zamiast udać się do lekarza po pomoc, ignorujemy objawy.

Ginekolog Piotr Romańczuk doskonale zna tego rodzaju problemy i zawsze jest w stanie pomóc, więc nie bójmy się rozmowy ze specjalistą. To znacznie lepsze wyjście, niż żyć z problemem. Nietrzymanie moczu nie oznacza starzenia się organizmu, ale jest bardzo rozpowszechnionym problemem. Wiele osób cierpi latami, nie szukając pomocy. To wielki błąd, ponieważ lekceważenie dolegliwości w początkowej fazie, może doprowadzić do poważnych stanów chorobowych, co oznacza długotrwale leczenie. Są różne formy nietrzymania moczu. Często występują podczas wysiłku, kaszlu, kichania, biegania, tańca, czy wykonywania prostych czynności. Przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, uszkodzenie aparatu zamykającego cewkę moczową, a także brak hormonów w czasie menopauzy, co negatywnie wpływa na szczelność cewki moczowej. Inną typem są parcia, podczas których, jest konieczność natychmiastowego oddania moczu. Uczucie parcia jest bardzo niewygodne i niekomfortowe, szczególnie poza domem. Trudno zatrzymać mocz. Za ten stan odpowiada nadwrażliwy pęcherz. Kolejną formą jest postać mieszana, czyli dolegliwości występują z powyższych przyczyn. Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele. Jedną z nich może być infekcja układu moczowo-płciowego. Niestety choroba może mieć głębiej ukryte przyczyny i bardziej skomplikowane. Powodem nietrzymania moczu może być np. obniżenie narządów rodnych. Dolegliwości sprzyja nadwaga, będąca przyczyną podwyższonego ciśnienia śródbrzusznego, wpływającego na układ moczowy, dźwiganie ciężkich przedmiotów w pracy lub nadmierny wysiłek podczas wykonywania ćwiczeń. Do nietrzymania moczu doprowadzają przewlekłe zaparcia oraz operacje ginekologiczne. Nietrzymaniu moczu warto zapobiegać, a w razie dolegliwości skutecznie leczyć, np. decydując się na zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu lub zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących.

Jakimi sposobami można walczyć z nietrzymaniem moczu?

Z pewnością z dolegliwością nietrzymania moczu należy udać się do ginekologa. Można dodatkowo wykorzystywać wiele sposobów. Jednym z nich są ćwiczenia mięśni brzucha. Musimy przede wszystkim dbać o mięśnie dna miednicy i dlatego podczas codziennych ćwiczeń, należy je uwzględniać. Doskonale działa trening, ale nie wymagający nadmiernego wysiłku. Zalecane są np. ćwiczenia mięśni Kegla, które pozwalają utrzymać pęcherz we właściwym miejscu i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu. Ćwiczenia mogą wykonywać kobiety i mężczyźni. Stosujmy je wszędzie, czyli siedząc za kółkiem, stojąc w korkach i na światłach, wykonując pracę przy komputerze czy w autobusie. Zaciskamy mięśnie tak, jakbyśmy chcieli zatrzymać mocz. Metoda polega na przerwaniu oddawania moczu, zaciskając mięśnie na chwilę i rozluźniając je. Wykonujmy ćwiczenia przynajmniej 3 razy dziennie, nawet gdy nic nam nie dolega. Kolejnym sposobem jest dieta, ponieważ niezbędne jest pozbycie się zbędnych kilogramów. Posiłki powinny być bogate w błonnik, czyli w dużą ilość warzyw i owoców; produktów mącznych. Warto wzbogacać dietę składnikami zawierającymi dużą ilość witaminy A i C oraz cynku. Pijmy jak najwięcej czystej wody, gdyż jest zdrowa. Wyeliminujmy napoje gazowane, sztucznie barwione oraz kofeinę. Kolejnym sposobem na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu jest zachowanie ostrożności podczas wykonywania codziennych obowiązków. Prawidłowa postawa jest w tym wypadku podstawą przy dolegliwości. Schylając się po daną rzecz, tym bardziej ciężki przedmiot, róbmy wydech, by zmniejszyć śródbrzusze ćwiczenie. Zwracajmy uwagę podczas kichania lub kaszlenia, by głowa była zwrócona na bok. Wstając z łóżka, nie powinniśmy się zrywać. 

nietrzymanie moczu

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.