Laserowe usuwanie tatuaży
Istnieją skuteczne metody pozbycia się niechcianego tatuażu. Najczęściej wybierana jest laseroterapia. Ma to związek z jej skutecznością, zadowalającymi efektami i bezpieczeństwem.
W ostatnim czasie usuwanie tatuażu stało się coraz chętniej wykonywanym zabiegiem. Na jego popularność ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim rośnie liczba osób, które decydują się na tatuowanie ciała. Tym samym jest też więcej kandydatów na ewentualne usunięcie ozdoby. Innymi przyczynami są względu ideologiczne, zdrowotne i estetyczne. Często usuwane są tatuaże źle wykonane lub wyblakłe
Usunąć można te tatuaże, które powstały na skutek wprowadzenia tuszu pod skórę. Nie ma znaczenia, czy są to tatuaże profesjonalne czy amatorskie. Jednak te drugie trudniej się usuwa, ponieważ zwykle barwnik umieszczony jest na różnej głębokości.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że usuwanie tatuażu może nieść za sobą pewne ograniczenia. Najmniej problemów sprawiają te, które wykonano przy pomocy czarnego lub czerwonego tuszu. Trudniejsze są barwniki zielone, błękitne, niebieskie i żółte. Im jaśniejsze kolory, tym gorzej. Bardzo trudne jest usunięcie tatuażu białego. Pigment ten jest niekiedy używany do cieniowania i nie zawsze osoba posiadająca tatuaż wie o jego istnieniu.
Efekt zabiegu usunięcia tatuażu zależy od karnacji. Przy ciemniejszych fototypach skóry rezultat jest mniej zadowalający. Wiąże się to z powstaniem tzw. widma – jaśniejszego śladu w miejscu, w którym znajdował się tatuaż. Jednak dzięki procesom odbudowy naskórka może on z czasem zniknąć.
Należy także zdawać sobie sprawę, że proces usuwania barwnika spod skóry zależy także od wielkości tatuażu. Rozległe wzory wymagają wielu sesji, co przekłada się na czas, a także finanse.
Do usuwania tatuażu używam laserów Q-switch. Cechuje się on wysoką precyzją, a jednocześnie minimalną ingerencją w tkanki. Dzięki temu w wielu przypadkach możliwe jest całkowite usunięcie tatuażu .Urządzenia emitują promieniowanie laserowe o dużej gęstości mocy i małej długości fali . Światło dociera do głębokich warstw skóry. Powoduje rozproszenie barwnika na bardzo małe fragmenty, które są następnie usuwane z tkanki skórnej. Jednocześnie laser Q-switch stymuluje komórki skóry do regeneracji. Przy usuwaniu tatuaży kolorowych stosuje się falę o długości 532 nm, a ciemnych – 1064 nm. Zwykle konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Ilość zależy od rozmiaru tatuażu, jego koloru, a także indywidualnych cech skóry
Zabieg usuwania tatuażu jest zawsze wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Stosuje się do tego krem z lidokainą.
Przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania tatuażu:
- ciąża
- laktacja
- skłonność do powstawania blizn,
- stany zapalne skóry,
- stosowanie leków światłouczulających,
- choroby tkanki łącznej,
- cukrzyca,
- choroba nowotworowa
Pielęgnacja skóry po zabiegu laserowego usuwania tatuażu
Po zabiegu skóra jest wrażliwa i obecne są powierzchowne uszkodzenia naskórka. Aby wesprzeć jej regenerację, należy stosować łagodne preparaty apteczne, które przyspieszają gojenie tkanek np. krem Ranisilver, żel Cicaplast. Zapraszam do naszego gabinetu w Stargardzie.