Ikona telefon  601 779 408         Ikona email  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Zakładanie wkładek domacicznych

Wkładki domaciczne są skuteczną, a przy tym wygodną formą antykoncepcji. Obecnie jest stosowanych kilka rodzajów wkładek domacicznych:

 • wkładki zawierające jony metali:
  • wkładki złote, srebrne lub platynowe – zawierające jony metali, które wywołują stan sterylny, tym samym utrudniając plemnikom dotarcie do jajowodu,
  • wkładki miedziane – zawierające dodatkowo niewielkich rozmiarów drut miedziany, mający działanie antykoncepcyjne; jony tego metalu powodują zaburzenia w komórce plemnika i uniemożliwiają jego ruch,
 • wkładki uwalniające hormony – wyposażone w niewielki zbiorniczek, który uwalnia progesteron; hormon ten powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, co jest barierą nie do pokonania dla plemników.

Zabieg założenia wkładek domacicznych jest bezpieczny i zajmuje zaledwie kilka minut. Polega na umieszczeniu wkładki w macicy.

Opis wkładki domacicznej i jej działania

Wkłada domaciczna, która potocznie jest nazywana spiralą, to giętki przedmiot w kształcie litery T, o długości od 2 do 4 centymetrów. Najczęściej jest wykonana z polichlorku winylu lub innych tworzyw sztucznych, którą są obojętne dla ludzkiego organizmu. Jej skład uzupełniają jony miedzi, srebra, złota i platyny, które zwiększają jej skuteczność antykoncepcyjną. Substancje te zmniejszają aktywność plemników, które nie są w stanie zapłodnić komórki jajowej.

Specjalnym rodzajem wkładki domacicznej jest wkładka hormonalna, która została wyposażona w pojemniczek z progesteronem. Jest on stopniowo uwalniany do wnętrza macicy, zagęszczając śluz w szyjce macicy i uniemożliwiając jamnikom dotarcie do jajowodu.

Przebieg zabiegu

Założenie wkładki antykoncepcyjnej jest prostym zabiegiem, polegającym jej na umieszczeniu jej w macicy. Zajmuje to kilka minut i nie jest bolesne. Z tego względu, że wkładka jest elastyczna, przyjmie odpowiedni kształt i ułożenie w macicy. Do założenia zabezpieczenia powinno dojść w ostatnim dniu cyklu miesiączkowej – wówczas wejście do macicy jest rozszerzone, a tym samym przeprowadzenie zabiegu jest łatwiejsze.

Co pacjentka musi wiedzieć?

Z tej metody antykoncepcji nie powinny korzystać kobiety, które nie rodziły jeszcze dzieci, gdyż wkłada powoduje lekki stan zapalny macicy. Ta forma zabezpieczenia jest chętnie wybierana przez panie, które już zostały mamami, a w najbliższym czasie nie planują powiększać rodziny. Wkładka może być stosowana przez kobiety karmiące. Zapraszamy do kontaktu do naszego gabinetu w Stargardzie.

 

Cofnij

 

Jeżeli:

 • Wstydzisz się swojego wyglądu.
 • Opadły Ci po porodzie piersi.
 • Uważasz, że masz za małe piersi.
 • Uważasz że niekorzystnie wyglądasz na plaży.
 • Masz za duże wargi sromowe mniejsze ( problem przy jeździe na rowerze, ból przy stosunku, niechęć partnera do niektórych technik seksualnych, częste stany zapalne tej okolicy).
 • Masz zwiotczałe, „ oklapnięte” wargi sromowe większe.
 • Masz brak doznań i orgazmu podczas seksu.
 • Nie trzymasz moczu podczas wysiłku lub seksu.

Przyjdź lub zadzwoń. Szybko rozwiążemy Pani problemy.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.